annonse

Installerer batterilager i Sverige 

I Dingelsundet utenfor Karlstad i Sverige bygger Cloudberry Clean Energy og Hafslund det største batterilageret i Värmland. 

Utenfor Karlstad i Sverige installerer Cloudberry Clean Energy og Hafslund et batterilager på 48 MWh 

Installerer batterilager i Sverige 

I Dingelsundet utenfor Karlstad i Sverige bygger Cloudberry Clean Energy og Hafslund det største batterilageret i Värmland. 

– I dette området er det lite kapasitet. Sannsynligvis vil det drøye et stykke inn på 2030-tallet før nødvendige forsterkninger av transmisjonsnettet er på plass. Derfor er det et stort behov for å styrke strømforsyningen. Vårt batterilager er en viktig del av dette, sier Karin Skantze, utviklingssjef i Hafslund i Sverige. 

Prosjektleder Beate Norheim i Cloudberry forteller at med 48 MWh er dette et av de største batterilagrene i Sverige.  

– På en hverdagskveld dekker det behovet til mer enn 10 000 husholdninger. 

Tar ansvar

Skantze fremhever at batterilager spiller en avgjørende rolle for et effektivt og stabilt elsystem.  

– Det hjelper strømnettet med å bli mer driftssikkert, slik at risikoen for brudd reduseres. Brukerne må kunne stole på at strømmen er der når den trengs. Det skal vi være med på å ta ansvar for. 

Anlegget skal være i full drift sommeren 2026. 

annonse