Ladeutbygging i nord

Ti nye 400 kW-ladere er på plass på Circle K i Mo i Rana Foto: Circle K
Ladeutbygging i nord
Må vente på strøm
– Startskuddet gikk i Mo i Rana. Her er to gamle 50 kW-ladere byttet med ti 400 kW-ladere. Deretter følger Bodø, Svolvær, Leknes, Fauske, Harstad, Narvik, Mosjøen, Tromsø og Alta.
– Vi regner med å være i mål rundt juletider. Etterspørselen er stor. Vi ønsker å åpne laderne så raskt som mulig. I mange tilfeller må vi vente på strøm fra nettselskapene.
Flere velger elektrisk
Elbiler utgjør mindre enn 20 prosent av bilparken i de tre nordligste fylkene, som sammen med Innlandet er lavest i Norge. Ifølge Statens vegvesen er 93,8 prosent av nye biler som registreres i Nordland elektriske. Til sammenligning er andelen på 92,7 prosent i Oslo. I Troms er den på 87,7 prosent, mens den i Finnmark er på 68,7 prosent.
– Infrastrukturen blir stadig bedre i nord, samtidig som nye elbiler har lenger rekkevidde. Derfor kjøper flere nordlendinger elbiler. Dessuten får landsdelen økt trafikk både fra bilturister og tyngre kjøretøy som trenger lading.