annonse

Mer solstøtte i Oslo

Med en ny støtteordning for solcelleanlegg på næringsbygg styrker Oslo kommune satsingen på fornybar energi. Den skal gjøre det mer attraktivt for byggeiere å investere i solenergi.

Med en ny støtteordning for solcelleanlegg vil Oslo kommune øke andelen lokal fornybar energiproduksjon

Mer solstøtte i Oslo

Med en ny støtteordning for solcelleanlegg på næringsbygg styrker Oslo kommune satsingen på fornybar energi. Den skal gjøre det mer attraktivt for byggeiere å investere i solenergi.

Kommunen dekker inntil 20 prosent av kostnadene, med et maksimalt støttebeløp på tre millioner kroner per prosjekt. Søknadsfristen i år er 21. november.

Ordningen er en del av kommunen sin strategi for å redusere klimagassutslipp, og øke produksjonen av lokal fornybar energi. Det konkurransebaserte tilskuddet vurderes ut fra hvor kostnadseffektive installasjonene er. Kun solenergianlegg som ikke har fått annen offentlig støtte, eksempelvis fra Enova, kan søke.

Solkommune

I 2024 ble Oslo kåret til «Årets solkommune» av NHO Elektro, som er en anerkjennelse av kommunen sitt langsiktige arbeid med å legge til rette for solenergi. Nå blir dette fulgt opp med tiltak for å øke utbyggingen ytterligere.

Sol på Elektrodagene

Energiproduksjon, solenergi, lagring og smarte nett er også tema på Elektrodagene NHO Elektro gjennomfører på Nova Spektrum på Lillestrøm i neste måned. Dette er markeder som vokser raskt i Europa. Spørsmålet er hvordan elektrobransjen i Norge skal følge opp denne utviklingen, der det stadig kommer nye teknologiske løsninger.

Blant dem som skal svare er seniorforsker Hanne Flåten Andersen i Institutt for energiteknikk (IFE), som tar for seg teknologiutviklingen på batteriområdet. Ole Jakob Sørdalen, Chief Innovation Officer i Pixii, skal snakke om nye muligheter batterilagring åpner for.

Problemstillingen til Erik Marstein, sjefsforsker i IFE og leder av forskningssenteret FME Solar (Nasjonalt forskningssenter for sol), er hvordan Norge skal følge opp den rekordraske internasjonale økningen i installasjon av solenergi.

Tema for CPO Alexander Rydfjord i Sunday Power er solstrøm og energilagring som tjeneste (SaaS).

Morten Goodwin, professor i kunstig intelligens (KI) ved Universitetet i Agder, skal svare på om KI kan bidra til økt energieffektivisering og smartere nett.

annonse