Rekord for elvarebiler
I september i år var rundt 75 prosent av nye varebiler elektriske. Det er ny rekord Foto: Shutterstock
Rekord for elvarebiler
Sammenlignet med samme måned i fjor økte antall slike kjøretøy fra 1 247 til 1 518.
Hittil i år er det registrert 17 877 nye varebiler, som er 8,8 prosent færre enn i fjor. 55,5 prosent av dem er elektriske, mot 44,6 prosent på samme tid i fjor.
39 prosent økning
Volkswagen ID.Buzz Cargo var den mest registrerte varebilen i september. Deretter fulgte Ford Transit/Tourneo Custom og Peugeot Partner. I Buskerud og Vestfold er rundt sju av ti nye varebiler elektriske, mot under tre av ti i september i fjor. I Finnmark er andelen på 3,5 prosent. Det siste året har antall elektriske varebiler utenfor Oslo samlet økt med 39 prosent. I Oslo var økningen på 12 prosent.
Per 30. september er det 526 284 varebiler på norske veier. 11,2 prosent av dem er elektriske, mot 8,7 prosent for ett år siden.


