Starter forprosjekt for ny Troll-stasjon i Antarktis

Etter 35 år på verdens mest værharde kontinent skal Troll forskningsstasjon etter planen erstattes med et nybygg Foto: Trine Lise Sviggum Helgerud/Norsk Polarinstitutt
Starter forprosjekt for ny Troll-stasjon i Antarktis
Dette gjelder også LPO arkitekter, Instanes som rådgivende ingeniører geoteknikk, Rambøll som rådgivende ingeniører bygg og vann, og Norconsult som rådgivende ingeniører bygningsfysikk.
– Dette blir kanskje det mest spesielle byggeprosjektet i Norge det neste tiåret. I kontraktene er det tatt forbehold om at Stortinget ikke har besluttet å bygge den nye stasjonen. Forprosjektet er planlagt ferdig i 2026, sier adm. direktør Harald Nikolaisen i Statsbygg.
Etter 35 år nærmer forskningsstasjonen seg slutten av sin levetid. Etter planen skal den erstattes med et nøkternt nybygg med plass til 65 brukere.
I arbeidet med forprosjektet har Statsbygg også installert Norges første vindturbin i Antarktis for å teste forholdene for vindkraft. Resultatene av testen, som også gjelder solceller, gir grunnlag for beslutningen om fremtidig kraftløsning. Grønn energi kan både halvere klimagassutslippet fra stasjonen, og redusere driftskostnadene.
Direktør Camilla Brekke i Norsk Polarinstitutt fastslår at stasjonen er avhengig av fossilt brensel som energikilde.
– Vi ønsker grønnere drift med mindre utslipp. Å teste vindkraft på Troll er et viktig steg i dette arbeidet